Portatif Klima Nedir ?

Photo of author

Portatif Klima Nasıl Seçilir?

Portatif Klimalar yaz aylarında serinlemek için harika bir yoldur. Ancak, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olanı seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Tek hortumlu, çift hortumlu ve Powerhouse modelleri dahil olmak üzere birçok farklı tipte taşınabilir klima vardır. Ünitenin ne kadar güç kullanacağını, ne kadar yer kaplayacağını ve çalıştırmanın ne kadara mal olacağını düşünmek isteyeceksiniz.

Portatif Klima

Tek Hortum ve Çift Hortum

Tek hortumlu veya çift hortumlu portatif klima kullanımı ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Küçük bir odada yaşıyorsanız, tek hortumlu bir klima iyi bir seçimdir, soğutmak için daha geniş bir alanınız varsa, çift hortumlu bir ünite idealdir. Karar, bütçenize de dayanmalıdır.

Tek hortumlu klimaların satın alınması daha ucuzdur. Ayrıca kurulumları daha kolaydır. Bu birimleri donanım mağazalarında bulabilirsiniz. Tek hortumlu üniteye iyi bir örnek, 350 fit kare soğutma sunan Honeywell MO08CESWK6’dır. Aynı zamanda sessiz ve taşınabilir.

Çift hortumlu modeller daha yüksek çalışma verimliliği ve daha hızlı soğutma sunar. Çift hortumlu sistem kullanmanın faydaları buna değer, ancak bazı dezavantajları da vardır.

Tek hortumlu portatif bir klimanın kullanılması evin içinde negatif basınç gradyanının oluşmasına neden olabilir ve bu da eve sıcak, nemli havanın girmesine neden olabilir. Ancak, çift hortumlu bir model bu sorunu çözer ve dışarıdan taze, soğuk hava getirir.

Portatif Klima Santral Modelleri

En iyi taşınabilir klimalar bol miktarda güce sahiptir. Ayrıca uzaktan uygulama kontrolü, genişletilebilir kapasite ve güneş enerjisi girişi gibi bazı güzel özelliklerle birlikte gelirler. Karavanı olanlar veya uzun bir yolculuğa çıkmayı planlayanlar için, takılma zorluklarından kaçınmanın harika bir yolu.

En popüler modellerden biri Anker PowerHouse II 800’dür. Explorer 1000’e benzer bir kapasiteye sahiptir, ancak daha hafiftir ve yaklaşık 150$ daha ucuzdur. Santrale ek olarak, güzel bir LCD uzaktan kumanda, dört tekerlekli tekerlek ve 24 saatlik bir zamanlayıcı elde edersiniz.

Benzer şekilde, Honeywell HL14CHESWK, portatif klima kategorisinde bir başka kazanan. Bu ünite, 14.000 BTU soğutma veya saatte bir litreden biraz fazla su sağlar. Bu model 74 libre ağırlığında olmasına rağmen, düğmeye basmadan önce odanın ağırlığını göz önünde bulundurmak iyi bir fikirdir.

Ayrıca biraz daha küçük olan ancak aynı 14.000 BTU’luk serinliği sağlayan Honeywell HL14CHESWK XM de var. Bununla birlikte, bu modelin HPP08XCR kadar güçlü olmadığını unutmamak önemlidir, bu nedenle üniteyi bir dolaba koymanın bir sakıncası yoksa, sonunda daha serin ve kuru bir odanın keyfini çıkarabileceksiniz.

Taşınabilir Klima Çalıştırmanın Maliyeti

Taşınabilir bir klima, aynı anda tek bir odayı soğutmanın harika bir yoludur. Ayrıca büyük binalarda merkezi bir AC sistemini tamamlamak için de mükemmeldirler. Bununla birlikte, portatif bir klima ünitesi çalıştırmanın maliyeti pahalı olabilir.

Neyse ki, portatif klimalar çok çeşitli fiyat ve özelliklere sahiptir. Çoğu tak ve çalıştır cihazlardır, bu da kurulumlarının ve bakımlarının kolay olduğu anlamına gelir. Hatta bazıları, güç kullanımınızı kontrol etmenize yardımcı olacak uygulamalarla birlikte sunulur. Ayrıca, soğutma faturanızda %50’ye varan tasarruf sağlayabilecek enerji tasarruflu modeller de bulabilirsiniz.

Tipik bir aile için, konforlu iç mekan sıcaklıklarını korumanın maliyeti yılda yaklaşık 2.000 ABD dolarıdır. Ortalama bir merkezi klima ünitesi saatte 3000-3500 watt güç kullanır. 2kw’lık taşınabilir bir ünitenin güç tüketimi ile karşılaştırıldığında bu çok fazla değil.

Bununla birlikte, portatif bir klima ünitesini çalıştırmak, ayrı bir merkezi klima ünitesi satın almaktan daha pahalı olabilir. Bazı enerji şirketleri, güç kullanımınızı çevrimiçi olarak takip etme imkanı sunarken, tam olarak ne harcadığınızı belirlemek hala zor olabilir.

Taşınabilir Klimanın Saklanması

Kullanım ömrünü uzatmak için portatif klimayı uygun şekilde saklamanız gerekir. Bu cihazların dahili bileşenleri vardır ve uygun olmayan şekilde saklanırsa zarar görebilir. Ayrıca topladıkları nem küf kaynağı olabilir.

Bu problemlerle karşılaşmamak için klimanızı güvenli, kuru ve kapalı bir alanda saklamanız tavsiye edilir. Ayrıca hava filtresinin de temizlenmesi ve kurutulması gerekir.

klimanızın plastik kasası uzun süre UV ışınlarına maruz kaldığında sararır ve rengi değişir. Ayrıca, UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak da toksik yan ürünler üretebilir.

Klimanızı saklarken orijinal kutusunda, serin ve kuru yerde muhafaza etmeniz önemlidir. Toz ve kirin birikmesine neden olabileceğinden pencere yakınında saklamayın.

Hava filtresi makineye geri koyulmadan önce temizlenmelidir. İşi yapmak için bir vakum eki veya diş fırçası kullanılabilir.

Mobil Klima

Portable Air Conditioner

Yorum yapın