Klima Sürekli Defrost Yapıyor

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Klima Sürekli Defrost Yapıyor ? Defrost işlemi, dış ünitenin üstündeki buzun çözülmesi için klimanın ara sıra ters çevrimde çalışmasını gerektirir. Bu işleme “defrost” adı verilir. Dış hava sıcaklığı +7°C ile -5°C arasında klimalar daha sık defrost yapar.

Defrost işlemi, klimadan klimaya ve kullanıma göre değişebilir. Dış ünitenin monte edildiği yer, dış havanın sıcaklığı, nem oranı, klimanın bakımının eksikliği, klimanın sürekli çalışma süresi, kumandadan yapılan ayarlama, klima gazının eksikliği gibi durumlar defrost şartlarının oluşmasında ve süreklerinde etkili olmaktadır. buz çözme işlemi ne kadar sürer, işlem klimadan klimaya ve kullanıma göre değişebilir. Buz çözme işleminin daha kısa sürmesi açısından ve ısıtma modunda yüksek verim elde etmek açısından; klima kapasitesinin doğru seçilmiş olması, bölgenin dış hava koşullarının göz önünde bulundurularak tercih edilmiş olması, sıcaklık ayarının 22-24°C civarında olması, klima bakımının düzenli yapılması gerekmektedir.

Eğer klimanız sürekli defrost yapıyorsa, klimanızın bakımının eksikliği, klima gazının eksikliği, klimanın sürekli çalışma süresi, kumandadan yapılan ayarlama gibi durumlar defrost şartlarının oluşmasına neden olabilir. 

Klimanızın bakımını yaptırmak, klima gazını kontrol ettirmek, klimanın sürekli çalışma süresini azaltmak, kumandadan yapılan ayarlama gibi durumları kontrol etmek buz çözme işleminin daha kısa sürmesine yardımcı olabilir.

Klima Defrost

Yorum yapın