Klima Hakkında Pratik ve Faydalı Bilgiler

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Klima Hakkında Pratik ve Faydalı Bilgiler

Klima Hakkında Pratik ve Faydalı Bilgiler
Klima Pratik Faydalı Bilgiler

Odanızı aşırı soğutmayınız. Bu hem sağlığınız için iyi değildir hem de fazla enerji harcamanıza neden olur.

Klimanız çalışırken güneş ışınlarının doğrudan içeri girmesine engel olun. Güneşlik ve perde varsa kapalı tutun yoksa temin edin.

Klimanızın yatay ve düşey kanatlarının yönünü ayarlayarak oda sıcaklığının ve hava akımının eşit ve etkin bir şekilde dağılmasını sağlayın.

Kafeterya, pastane, lokanta gibi büyük ve kapısı genellikle açık olan yerlerde kapılara hava perdesi kullanılması enerji tüketimini azaltacak, klimanızında daha iyi verim almanızı sağlayacak ve istenen sıcaklığın daha çabuk elde edimesini sağlayacaktır.

Filtereleri düzenli olarak temizleyiniz. Zamanla kirlenen filtreler ısıtma, soğutma, hava akışı ve nem giderme işlevlerinin verimini düşürecek ve enerji tüketimini yükseltecektir.

Serin havayı odada tutmak için kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutun. Klimanızı uzun süre çalıştırmayacaksanız 2-3 saat fan modunda çalıştırın. Bu işlem klimanızdaki nemi giderir. Daha sonra klimanızı sigortadan kapatın ve uzaktan kumanda pillerini çıkarın.

Klimanın dış ünitesi dışarıdaki ısıyı emerek içeri taşır. Eğer dışarıdaki hava sıcaklığı düşerse klimanız daha az ısıtma yapmaya başlayacaktır. Bu durumda klimanızın verdiği sıcaklık yetmiyorsa ek ısıtıcı kullanın.

Klimanız odanızı ısıtmak için sıcak havayı dolaştırır. Bu nedenle klimanızın tüm odayı ısıtma zaman alacaktır. Mümkünse klimanızın çalışmasını odayı kullanmadan bir süre önceye programlayın.

Klima ısıtma modunda çalışırken dış ortam sıcaklığının düşük ve nem oranının yüksek olması, ısıtma verimliliğinin düşmesine yol açarak dış ünite üzerinde buz oluşumuna neden olabilir. Bu durumda klimanız ısıtma işletimini durduracak ve otomatik olarak buz çözme işlemi (Defrost) devreye girecektir. Bu bir arıza değildir. Buz çözme işlemi dış ortam ve dış ünite eşanjör sıcaklıklarına bağlı olarak 5 ile 9 dakika arasında tamamlanacak ve ardından klimanız otomatik olarak

yeniden ısıtma modunda çalışmaya başlayacaktır. Buz çözme işlemi klima kapatılsa da çalışmaya devam eder ve işlem bittiklten sonra klima tamamen kapanır. Buz çözme işlemi devam ederken klimanızın göstergesinde DF simgesi ile gösterilir.

Hem iç hem de dış ortam sıcaklığı yüksekken ısıtma modunu seçmişseniz dış ünite bazen durabilir. Bu durum tamamen normaldir. Hiçbir şey yapmadan klimanız yeniden çalışana kadar bekleyin.

Klimanız çalışırken şebeke geriliminde aşırı düşme ya da aşırı yükselme meydana gelirse klima otomatik olarak durur ve gerilim normal seviyelere geldiğinde yeniden çalışmaya başlar.

Klimanız her zaman çalışmaya en son seçilen mod ve sıcaklık ayarları ile başlar.

Uzun süre kullanmayacaksanız klimanızın dış ünitesini hava şartlarından koruyacak şekilde örtebilirsiniz

Yorum yapın