Klima Nem Alma (Dry) Modu

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Hava sıcakları üzerine bir de nem oranı arttığında ortam aşırı bunaltıcı olabiliyor. Peki Klimalar da bulunan Klima Nem Alma (Dry) Modu’nu nasıl kullanabiliriz. Nem alma modu nasıl çalışır ? Birlikte inceleyelim.

Nemin basit tanımı hava da ki su buharıdır. Sıcak havanın nem taşıma kapasitesi daha yüksektir. Bu nedenle aynı ortam havasında sıcaklığı artırdığınızda ortamdaki bağıl nem azalır. Nemli havalar da nemi havadan ayırmanın en basit modu soğuk klima serpantini üzerinden havayı geçirip yoğuşturarak tahliye etmektir. Nem alma modunda klimanın fanı düşük hız ile çalışır, havadaki su buharı iç ünite serpantinine yapışır kuru havanın dışarı atılması sayesinde nemin azalmasını sağlanır. Bu sayede hissedilen sıcaklığın azalması sağlanır. Nem alma klimalarda bir soğutma modu değil, soğutmaya yardımcı olacak bir fonksiyondur.

Klima Nem Alma (Dry) Modu uygun sıcaklık ayarı 24-26°C’dir. Nem alma modu sırasında fan hızı ayarlanamaz.

Aşırı nemli günlerde Klimanızı nem alma modunda çalıştırırsanız hem daha az enerji tüketirsiniz hem de ortamın nemini azalttığınız için konfor koşullarınızı iyileştirirsiniz.

Kumanda mod işaretlerinde Nem alma modu Tek veya yanyana iki damla olarak kumandalarda karşımıza çıkar.

Klima Nem Alma

“Klima Nem Alma (Dry) Modu” üzerine bir yorum

Yorum yapın