Klima Kompresörü Tamir Olur mu ?

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Klima kompresörleri mekanik ürünlerdir, Mekanik ürünler zaman içerisinde aşınabilir ve arızalanabilir. Kompresörler elektrik enerjisi ile çalışır mekanik arızalar kompresörlerin elektrik sistemlerinde de arızalara neden olabilir. Bu yazıda sizlere Klima Kompresörü Tamir olur mu ve neden arızalanır sorularının cevabını vermeye çalıştık.

Klima Kompresörü

Klima Kompresörleri Neden Arızalanır ?

  • Kompresörün klima da ki amacı soğutucu akışkanı basınçlandırmaktır. Yüksek basınç altında kompresörden kızgın buhar olarak ayrılan soğutucu akışkanın kompresör dönüşüne tekrar buhar fazında gelmesi gerekir. Buharlaşma bir sebepden dolayı düzgün yapılamazsa kompresöre sıvı fazda dönen soğutucu akışkan arızalanmalara neden olur.
  • Aşırı ısınma nedeni ile kompresör arızalanabilir. Sistem de eksik olan soğutucu akışkan nedeniyle yeterli soğutmanın sağlanamaması dolayısıyla kompresör soğutulamaz. Kompresör dönüşünde yeterli soğuk akışkan olamaması kompresörün aşırı ısınıp mekanik ve elektriksel sorunlar yaşamasına neden olur.
  • Elektrik şebekesinde ki sorunlar nedeniyle klima kompresörünüz arızalanabilir. Bunun sebebi inverter kompresörler yumuşak bir kalkış ve kapanış yaparak çalışırlar. Kesilen elektrik nedeniyle aniden duran kompresörler mekanik arızalara maruz kalabilir.

Klima Kompresörleri Tamir Edilebilir mi ?

Kompresörler kapalı sistemlerdir. Bu cihazlar bir daha açılmamak üzere kaynak ile birleştirilip kapatılırlar. Ülkemizde kompresör üretici firmalar bulunmadığı için yedek parçasının bulunmaması dolayısı ile Klima Kompresörü Tamir edilememektedir.

“Klima Kompresörü Tamir Olur mu ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın