Diamond Klima Arıza Kodları

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Diamond klima arıza kodları, klimalarınızda oluşan sorunları tanımlamak ve çözmek için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Arıza kodları, klimanızın ekranında belirli harf ve rakamlar şeklinde görünür. Her arıza kodu, farklı bir sorunu veya durumu ifade eder. Bazı arıza kodlarını kendiniz gidermeye çalışabilirsiniz, ancak bazılarında mutlaka servis desteği almanız gerekir.

Diamond klima arıza kodları ve anlamları şunlardır

Arıza KoduArıza NedeniÇözüm / Öneri
E1, E2, E3, E4Sıcaklık sensörü arızasıSensörlerde kablo kopması veya kısa devre olmuş olabilir. Arızanın teşhis ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
E5İç ve dış ünite arasında bağlantı hatasıKablo bağlantılarını kontrol edin ve gevşek veya hasarlı bir kablo olup olmadığını görün. Sorun devam ederse servis çağırın.
E6Dış ünite korumasıu durumda klimayı kapatın ve bir süre bekleyin. Daha sonra tekrar açmayı deneyin. Sorun devam ederse servis çağırın.
E10Kompresör emiş basınç sorunuBu durumda kompresör koruma özelliği sebebiyle çalışmasını otomatik olarak durduracaktır. Öncelikle cihazı kapatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında hava girişine engel olan bir cisim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazın hava girişini engelleyen cisimleri kaldırmanız hava girişini açmanız gerekmektedir. İşlem sonrası cihazı yeniden açmayı deneyin. Arıza durumunda düzelme olursa kullanıma devam edin. Düzelme olmazsa mutlaka Diamond Klima Servisi ile görüşerek yardım alın.
E13Kompresör faz sorunuBu durumda kompresör koruma özelliği sebebiyle çalışmasını otomatik olarak durduracaktır. Öncelikle cihazın elektrik bağlantısını kontrol edin ve faz kaybı veya faz tersliği olup olmadığını görün. Sorun devam ederse servis çağırın.
P4İç ünite bataryasının sıcaklığı çok düşük veya çok yüksekBu durumda kompresör koruma özelliği sebebiyle çalışmasını otomatik olarak durduracaktır. Öncelikle cihazı kapatmalı, hava filtresini sökerek temizlemelisiniz. İşlem sonrası hava filtresi kuruduktan sonra yerine takmalı ve cihazı yeniden çalıştırmalısınız. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa başka bir işlem uygulamamalı ve mutlaka uzman desteği almalısınız.
P5Dış ünite kondansatörünün ısısı çok yüksekBu durumda kompresör koruma özelliği sebebiyle çalışmasını otomatik olarak durduracaktır. Öncelikle cihazı kapatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında hava girişine engel olan bir cisim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazın hava girişini engelleyen cisimleri kaldırmanız hava girişini açmanız gerekmektedir. İşlem sonrası cihazı yeniden açmayı deneyin. Arıza durumunda düzelme olursa kullanıma devam edin. Düzelme olmazsa mutlaka Diamond Klima Servisi ile görüşerek yardım alın.
P7Dış ünite deşarj sıcaklık çok yüksekBu durumda kompresör koruma özelliği sebebiyle çalışmasını otomatik olarak durduracaktır. Öncelikle cihazı kapatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında hava girişine engel olan bir cisim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazın hava girişini engelleyen cisimleri kaldırmanız hava girişini açmanız gerekmektedir. İşlem sonrası cihazı yeniden açmayı deneyin. Arıza durumunda düzelme olursa kullanıma devam edin. Düzelme olmazsa mutlaka Diamond Klima Servisi ile görüşerek yardım alın.
P9Anti – cold hava fonksiyonuBu durumda cihaz buz çözme işlemini tamamladığı zaman otomatik olarak yeniden çalışma yapacaktır. Ya da iç ünite ısı değiştiricisinin ısı derecesinde yükselme olacaktır. Cihaza müdahale etmeden bir süre kadar beklemelisiniz. Düzelme olmaz ise servis desteği alabilirsiniz.
P10Deşarj basınç koruma
P11Emiş basıncı koruma
P12Akım aşırı yük koruma
HSBuz çözme başlıyor

Yorum yapın