Klimalarda Konforlu Bir Kullanım ve Enerji Tasarrufu için Neler Yapılmalı?

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Konforlu Klima Kullanımı ve enerji tasarrufu için nelere dikkat etmelisiniz. Bunları sizler için 12 maddede aşağıda belirttik;

Konforlu Klima Kullanımı

1. Klimanızın kapasitesinin kullanmak istediğiniz mekana uygun olduğundan emin olun.

2. Soğutma kapasitesi mekanın ihtiyacından daha küçük bir klima verimli soğutma sağlayamayacağından kompresörü sürekli devrede tutmak zorunda kalacak ve enerji sarfiyatı artacaktır.

3. Soğutma kapasitesi, mekanın ihtiyacından daha büyük bir klima ise ortamı çok çabuk soğutacak ve kompresörü sık sık kapatıp açacaktır. Bu durum klimanızın enerji sarfiyatını arttıracaktır. Klimanın bulunduğu mekan aşırı soğuyacak ve konfor yerine rahatsızlık yaratacaktır. Ayrıca daha yüksek kapasiteli klimalar daha yüksek ses seviyesine sahip olduğu için, klima kapasitesine göre daha küçük kalan mekandaki gürültü sizi rahatsız edecektir.

4. Klima kullandığınız mekanın ısı yalıtımı konforunuzu arttırır, enerji sarfiyatınızı düşürür, ve bu nedenle mekanın ısı kaybı-kazanç noktalarının iyi izolasyonu önemlidir. Ayrıca klima kullanımı sırasında mekanın kapı ve pencerelerinin mutlak suretle kapalı olması gerekmektedir. Kapıların açık tutulması zorunluluk ise (mağaza ve dükkanlar gibi yerlerde), hava perdesi gibi dışarıdan sıcak veya soğuk hava akımını engelleyici cihazlar kullanılmalıdır.

5. Soğutmada, güneşin camlardan direk içeri girdiği saatlerde güneşlik perdelerin veya panjurların kullanılması klimanızın enerji sarfiyatının artmasını engeller.

6. Soğutmada dış ünite direk güneş altında olduğu yerlerde, bir tente, gölgelik vs, ile(dış ünitenin hava akışını engellememek şartıyla) doğrudan gelen güneş ışığından korunması enerji sarfiyatınızın artmasını engeller.

7. Montaj esnasında iç ve dış ünitelerin yerleşim kaidelerine uyulması önemlidir. Özellikle, cihazların hava giriş çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önlerinde hava akışını engelleyecek etkenlerin olmaması gerekmektedir.

8. Soğutmada klimanızın ihtiyaç duyduğunuz sıcaklık değerinden daha düşük değerlere ayarlanması enerji sarfiyatınızı arttırırken, konfor etkisini azaltacaktır. Klimanızı sürekli en düşük ayar sıcaklığı yerine, ihtiyacınıza göre daha yüksek sıcaklık değerlerinde kullanabilirsiniz.

9. Klimanın toz tutucu filtelerinin temizliğini düzenli aralıklarla yapınız. Filtrelerin zaman içinde tıkanması hava akışını engelleyeceğinden, klimanızdan beklediğiniz performansı almanızı engelleyecektir. Bu durum klimanızı zorlayacağı için, enerji sarfiyatınızın da artmasına sebep olacaktır.

10. Klima iç ve dış ünitelerinde yer alan ısı değişim elemanlarının temizliği çok önemlidir. Isı değişim elemanlarının kirlenmesi, tıkanması klimanızın istediğiniz soğutma / ısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla enerji sarfiyatınızın artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimanıza yılda en az bir defa bakım yaptırmanızı öneririz. (Yıllık bakım garanti kapsamı dışındadır)

11. Klimanızda programlama özelliğini kullanarak enerji sarfiyatınızı düşürebilirsiniz. Mekanı kullanmadığınız zamanlarda klimanızın kapanmasını kumandadan önceden ayarlayarak sağlayabilirsiniz.

12. Konforlu Klima Kullanımı için Hava yönlendirme kanatlarını, mekan içerisinde bulunan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamanızı öneririz. Arçelik, Beko, Altus ve Grundig Klimalarda Auto Swing özelliğini kullanmanız mekan içerisinde daha dengeli bir hava dağılımı sağlamanıza yardım edecektir.

Yorum yapın