Klimalı odayı nemlendirmek için ne yapmalı?

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Klimalı odayı nemlendirme ne için önemlidir ?

Klima, kullanıldığı ortamın havasını kurutur. Klima soğutma modunda aslında nem alma cihazı gibi çalışır. Normalde yaz aylarında iç mekanların nem seviyesi %35 – 65 arasında olmalıdır. Nem seviyesi düştüğünde ciltte kuruluk, gözlerde tahriş ve nefes almada problem yaşayabilirsiniz. Klimalı odayı nemlendirme için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

Klimalı odayı nemlendirmek için ne yapmalı?

Odaya Su Dolu Kaseler Koyun

Klima kullandığınız odanın bazı bölgelerine birkaç kase su yerleştirerek ortamı nemlendirebilirsiniz. Büyük kaselerin içini sığ olacak şekilde su ile doldurun ve direkt güneş ışığı alan bir yere yerleştirin. Su yavaş yavaş buharlaşarak odanın nem oranını artırır. Dekoratif bir masa üstü çeşmesi kullanarak yaşam alanınızı hem nemlendirebilir hem de daha şık bir hale getirebilirsiniz.

İç Mekan Bitkileri Besleyin

Bitkiler de tıpkı insanlar gibi terler ve su buharını havaya üfleyerek ortam nemini artırabilir. Özellikle büyük yapraklara sahip ereca palmiyesi (Dypsis lutescens), bambu palmiyesi (Chamaedorea), filodendron, Çin çiçeği (Aglaonema) gibi tropik bitkileri tercih edebilirsiniz.

Çamaşırları Balkon Değil Evde Kurutun

Islak çamaşırlar kururken sahip oldukları nemi dış ortama salar. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra ev içine asarak kurutabilir böylece klimadan dolayı kuruyan havayı nemlendirebilirsiniz. Dilerseniz klimalı odada birkaç yere ıslak havlu asarak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

Ocağınızı Kullanın

Ev içindeki havayı nemlendirmek için bir tencereye su doldurup ocağa koyabilirsiniz. Tenceredeki suyu kaynatıp ardından ocağın altını kısarak ortamı nemlendirebilirsiniz. İsterseniz içine limon kabuğu, tarçın ya da vanilya özü gibi malzemeler ekleyerek ev içinde hoş bir koku sağlayabilirsiniz.

Banyo Kapısını Açık Bırakın

Duşunuzu aldıktan sonra duş perdesini ve banyo kapısını açık bırakarak banyodaki buharın ev içine yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Nemlendirme Cihazları Kullanın

Günümüzde sıklıkla kullanılan özellikle kış aylarında hastalıkların önüne geçmesi ile tanıtılan nem alma cihazları mevcut. Kuruyan hava hastalanmamıza neden olduğu gibi birçok farklı sorunada yol açabilir. Her bütçe grubu için bulunan nem alma cihazlarından kullanabilirsiniz.

Kullanılan Kaynaklar;

Yorum yapın