Klima Uyku Modu Nedir ?

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Klimalar da gördüğümüz klima uyku modu standart bir özellik olarak tüm klimalar da bulunuyor. Uyku sırasında ortamın sıcaklık ve ses koşullarını optimal seviyelerde tutarak konforlu bir uyku geçirmenize yardımcı olmayı sağlıyor. Klima uyku modu yıldız veya ay sembolü ile kumandalarda ter alıyor, markalar arasında Sleep (uyku modu), Slient (sessiz mod) ve Comfort (konfor modu) tuşları veya özellikleri adı altında kullanılabilir. Klima Uyku Modu Nedir ?

Klima Uyku Modu Nedir ?

Klima uyku moduna alındığında cihazın sıcaklığı, ortamdaki uyuma durumuna uygun olacak şekilde ayarlanır. Örneğin klima yatak odasında yer alıyorsa klima uyku modu çok daha kritik bir özellik haline dönüşür. Uyku modunda bulunan bir klima, ortam sıcaklığını ve hava akımını uyuyan kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde, otomatik olarak ayarlar. İnsanların uyku sürecinde vücut sıcaklıklarının ortalama 1-2 derece civarında düştüğü bilinmektedir. Bu durumda oda sıcaklığının sabit durumda kalması, vücut sıcaklığını doğrudan etkileyen bir durum olacağı için uyku bölünmesine yol açacağı gibi daha huzursuz ve kalitesiz bir uyku sürecine neden olabilir. Tam olarak bu noktada devreye giren klima uyku modu ne işe yarar, detaylarına bakalım.

Klima Uyku Modu Nedir ? Ne İşe Yarar?

Klima uyku modu, ilgili odadaki sıcaklığın ortamda uyumaya uygun konfor şartlarının sağlanması için kullanılır ve sıcaklığın otomatik olarak arttırılıp azalmasına yardımcı olur. Uyku moduna alınmış bir klima, uyku halindeyken 1-2 derece düşebilen vücut sıcaklığını dengede tutabilmeyi ve uyku esnasında kişiye rahatsızlık vermemeyi amaçlar. Peki bunu nasıl sağlar? Sıcaklığın düzenli aralıklarla arttırılmasına zemin oluşturarak. Cihaz, üzerindeki klima uyku modu tuşu basıldığı andan itibaren oda sıcaklığını yarım saat sonra 1 derece, 1 saat sonra ise 2 derece arttırır. Uyku moduna alınmış bir klimanın bulunduğu odada yatan kişiler, bu uyku modu özelliği sayesinde düşen vücut sıcaklıklarına rağmen ortam sıcaklığının artması ve hava akımının daha düzenli olmasından dolayı üşümeden, rahat ve konforlu bir uyku çekebilirler. Klima, uyku moduna alındıktan yaklaşık 6 saat sonra kadar kendisini otomatik olarak kapatır. Böylelikle kişi, klimayı kapatmak için uyanmak zorunda kalmaz ve uykusunu bölmez.

Uyku Modu Tasarruflu Mudur?

Klima uyku modunun işe yaradığı ve avantaj sağladığı bir diğer nokta da elektrik tasarrufudur. Klima uyku modunda ne kadar elektrik harcar ya da klima uyku modu elektrik harcar mı sorularının cevabı, söz konusu klimanın en tarz bir uyku moduna sahip olduğuna göre değişebilir. Bununla birlikte klimanın modeline, markasına ve çeşidine bakmaksızın her klimanın uyku modundayken standart moda göre çok daha düşük enerji tüketimi gerçekleştirdiği, dolayısıyla da elektrik tasarrufu sağladığı bir gerçektir. Programlama ve otomatik uyku moduna geçme özelliği bulunan her klimanın en önemli avantajı, gereksiz enerji tüketimini azaltmasıdır. İnsan sağlığı ile birlikte bütçeye de önemli bir katkıda bulunan klima uyku modu, oldukça tasarruflu bir mod olarak bilinmekte ve bazı kesimler tarafından enerji tasarrufu sağlanması amacıyla uyku dışında da kullanılabilmektedir.

Uyku Modu Nasıl Ayarlanır?

Klima uyku moduna nasıl alınır diye merak ediyorsanız, öncelikle bu sorunun cevabının söz konusu klima modeline ve markasına göre değişkenlik gösterebileceğini belirtmek gerekir. Uyku modu klimanın kumandası üzerinden programlanabilen bir özelliktir. Klima kumandanızın üzerinde “Sleep (uyku)”, “Silent (sessiz)” veya “Comfort (konfor)” yazan bir tuş bulunacaktır. Kumanda da bulunan bu tuşu kullanarak klima iç ve bazı modellerde dış ünitenin de çalışma devrini düşürerek daha sessiz ve sizi rahatsız etmeyecek bir hava akımı ile çalışma moduna geçebilirsiniz. Bu çalışmanın başlangıç ve bitiş zamanını, sıcaklık derecesini yine kumandanız üzerinden ilgili fonksiyonlar ile önceden belirleyebilirsiniz. Klima uyku modu kaç derece olmalı sorusunun cevabı ise kişisel olarak insanların hangi sıcaklıkta daha konforlu bir uyku geçirdiğine göre olarak farklılık gösterebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilen klima uyku derecesi 25-26 derece olarak bilinmektedir.

Yorum yapın