Klima Havayı Kurutur Mu ?

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Klima Havayı Kurutur Mu ? Evet, klimalar havayı kurutabilir. Kış aylarında ısınma amaçlı olarak kullanılan klimalar, özellikle işyerlerinde, havayı kuruttuğunu hissettirebilir. Sıradan bir klima, 1-3 saat içinde nem seviyesini %15-30’a düşürebilir. Ancak, herkes klimanın havayı kurutmasından rahatsız olmayabilir. Eğer bünyeniz hassas veya cildiniz yağsız ise kuruma sorunu yaşayabilirsiniz.

Klimaların havayı kurutması sonucunda üst solunum yollarının koruyucu kalkanı olarak bilinen nem ortadan kalkar ve hem filtre edici hem de partikülleri tutucu özelliği zayıflar. Koruma mekanizması ortadan kaldığı için de solunum yollarına yabancı partiküllerin geçişi de kolaylaşır.

Klima Havayı Kurutur Mu ?

Klima Havayı Kurutur Mu ? Eğer klima veya diğer ısınma yöntemleriyle birlikte havanın kuruduğunu hissederseniz, bir soğuk buhar makinesi temin edip kullanarak bu soruna çözüm getirebilirsiniz. Ayrıca, nem dengesini düzenleyen klimalar tercih etmeye çalışınız veya bulunduğunuz ortamın nemli kalmasını sağlamak için, sürekli üstü açık bir bardak su bulundurun. Ortamdaki nem oranının yüzde 40-60 arasında olması gerekmektedir.

Yorum yapın