Klima Bozulma Sebepleri ?

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

klima-bozulma-sebepleri

Klima bozulma sebepleri

Klimalar mekanik cihazlardır ve mekanik cihazlar hareketli parçaları nedeniyle belirli bir çalışma ömrüne sahiptir. Bununla birlikte periyodik bakım eksikliği kaynaklı, yanlış montaj ve montaj yeri kaynaklı, yanlış kullanım kaynaklı arızalar meydana gelir.

Periyodik bakım;

Temizlenmeyen klima filtresi ve yapılmayan periyodik bakım sebebiyle iç ünite, dış ünite serpantinleri,klima iç ünite fanı pislik dolması nedeniyle ısı transferini gerçekleştiremiyeceği için klima sürekli çalışır.

Montaj ve montaj yeri;

Klimanın sağlıklı ve verimli çalışmasına direkt etkili olan hususlardan bir diğeri doğru montaj yapılması ve klima iç ve dış ünite montaj yeri seçiminin doğru yapılmasıdır. İç ünite montajı yapılırken dikdörtgen odaların uzun kısımlarına bakacak şekilde montaj yapılmalıdır. Dış ünite doğrudan güneş gören, toz ve toprak ile teması olan yere yapılmamalı.

Yanlış klima seçimi;

BTU altında veya çok üzerinde klima seçimi yapılması durumunda klimanın sürekli çalışmasına, sık çalışıp durmasına sebep olur. Sürekli çalışan veya sık sık çalışıp duran klima arızalanmaya en müsayit klimadır.

Kullanım kaynaklı;

Klima bozulma sebepleri nin başında doğru klima kullanmak enerji tasarrufu sağlar ve arızaların minimize etmenizi sağlar. Klimanızı soğutma modunda sürekli minimum set ( düşük derece ) değerinde veya ısıtma modunda sürekli en yüksek derecede kullanmak, klima çalışırkan kapı ve pencereleri açık bırakmak, soğutma modunda ortamı direkt güneş ışığına maruz bırakmak klimanızın gereğinden fazla çalışmasını sağlar.

“Klima Bozulma Sebepleri ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın