Rubenis klima arıza kodları

Photo of author

By Bekir ZEYBEKOĞLU

Rubenis klima arıza kodları, klimalarınızda oluşan sorunları tanımlamak ve çözmek için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Arıza kodları, klimanızın ekranında belirli harf ve rakamlar şeklinde görünür. Her arıza kodu, farklı bir sorunu veya durumu ifade eder. Bazı arıza kodlarını kendiniz gidermeye çalışabilirsiniz, ancak bazılarında mutlaka servis desteği almanız gerekir.

Rubenis klima arıza kodları ve anlamları şunlardır;

Arıza KoduArıza NedeniÇözüm / Öneri
E1 E2 E3 E4 Isı sensörü kapalı ya da kablolarda kısa devre olmuş.Arızanın teşhis ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
P4İç Ünite Isı Derecesi Çok Düşük Yada YüksekBu durumda kompresör otomatik olarak koruma özelliği sebebi ile duracaktır. Öncelikle cihazı kapatmalı, hava filtresini sökerek temizlemelisiniz. İşlem sonrası hava filtresi kuruduktan sonra yerine takmalı ve cihazı yeniden çalıştırmalısınız. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa başka bir işlem uygulamamalı ve mutlaka uzman desteği almalısınız.
P5Diş Ünite Kondanser Sıcaklığı Çok Düşük Yada YüksekBu durumda kompresör koruma özelliği sebebi ile çalışmasını otomatik durduracaktır. Öncelikle cihazı kapatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında hava girişine engel olan bir cisim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazın hava girişini engelleyen cisimleri kaldırmanız hava girişini açmanız gerekmektedir. İşlem sonrası cihazı yeniden açmayı deneyin. Arıza durumunda düzelme olursa kullanıma devam edin. Düzelme olmazsa mutlaka Rubenis Klima Servisi ile görüşerek yardım alın.
E6Harici birim koruması devrede.Bu durumda klimayı kapatın ve bir süre bekleyin. Daha sonra tekrar açmayı deneyin. Sorun devam ederse servis çağırın.
E8Elektrostatik toz birikmesi söz konusuBu durumda klimanın filtrelerini temizlemeniz gerekir. Filtreleri sökün, su ile yıkayın ve kurutun. Daha sonra yerlerine takın ve klimayı yeniden çalıştırın.
P9Buz Çözücü Defrost Veya Sıcak Hava Kontrolü KapalıCihaz buz çözme işlemini tamamladığı zaman otomatik olarak yeniden çalışma yapacaktır. Ya da dahili birimin ısı değiştiricisinin ısı derecesinde yükselme olacaktır. Cihaza müdahale etmeden bir süre kadar beklemelisiniz. Düzelme olmaz ise servis desteği alabilirsiniz.

Yorum yapın